Powitanie wiosny

...Czym powitać cię wiosenko,

gdy zielona wracasz znów.

Chyba tańcem i piosenką,

bo to milsze jest od słów...

Jak co roku nasze przedszkolaki pożegnały zimę w sposób bardzo tradycyjny.

Żeby nie szkodzić przyrodzie, Marzannę, symbolizującą zimę wykonały ze słomy i kolorowej bibuły.

Recytując "Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy, bo wiosnę witamy".

Podpaloną kukłę utopiły w "strumyku".

Po utopieniu Marzanny, dzieci przystroiły gałązki kolorową bibułą, robiąc w ten sposób

- wiosenny gaik- symbol nadchodzącej wiosny.

Topienie Marzanny jest prastarym zwyczajem Słowian.

Według wierzeń naszych praprzodków, kukła uosabiała zimę.

Wykonywano ją z wiechcia słomy, okręcano białym płótnem, ozdabiano wstążkami i koralami.

Zwyczaj topienia Marzanny ma swój rodowód w obrzędach ofiarnych, umożliwiających nadejście wiosny.